Akademia Świadomego Myśliwego

to

 

W dniu 29.04.2018 nasz kolega Sebastian Urbańczyk uczestniczył w szkoleniu dotyczącym kreowania wizerunku oraz problematyki związanej z próbami blokowania polowań przez pseudoekologiczne organizacje deklarujące walkę z myśliwymi. 

 

Szkolenie zostało zorganizowane przez Zarząd Okręgowy PZŁ we Wrocławiu w ramach Akadami Świadomego Myśliwego. Akademia Świadomego Myśliwego jest inicjatywą trójki osób:  Piotra Bogdanowicza (przedsiębiorcy-winiarza, wykładowcy oraz coach’a), a także Marka Mikietyńskiego (negocjatora oraz specjalisty ds kreowania wizerunku m.in. polityków). Piotr oraz Marek prowadzą również wspólną działalność w zakresie kreowania wizerunku dużych i znanych na rynku marek. Obaj koledzy są od wielu lat czynnymi myśliwymi. Trzecią osobą jest Przemysław Malec, którego nie trzeba chyba przedstawiać – współwłaściciel i redaktor telewizji Darz Bór TV.

Akademia Świadomego Myśliwego powstała za inicjatywą wspomnianych kolegów, po zaakceptowaniu przez Zarząd Główny PZŁ programu szkolenia. W dzisiejszej rzeczywistości, myśliwi zmuszeni są sprostać wielu nowym problemom takim jak m.in. blokowania polowań, pierwsza pomoc w lesie czy inne. Jak widać na wielu przykładach, często nie są do tego przygotowani i nie potrafią radzić sobie w trudnych wspomnianych sytuacjach. W odpowiedzi na to, trójka doświadczonych kolegów opracowała cykle warsztatów (w zależności od tematyki – wizerunek, pierwsza pomoc, strzelectwo, etc), z którymi jeżdżą po Polsce. Mi udało się uczestniczyć w jednym z nich podczas warsztatów organizowanych we Wrocławiu.

Całe szkolenie podzielone zostało na bloki, w których prowadzący w bardzo interesujący sposób poruszyli tematykę kreowania wizerunku PZŁ oraz samego Koła za pośrednictwem stron internetowych i mediów społecznościowych. Oczywiście największym zainteresowaniem  cieszył się aktualny temat blokowania polowań i sposobu radzenia sobie z tym problemem. Muszę przyznać, że tak jak większość kolegów na sali, dowiedziałem się o co najmniej kilku podstawach prawnych KPK (wynikających z kodeksu karnego, a nie kodeksu wykroczeń zagrożonych karą pozbawienia wolności do lat 3), które w przypadku próby blokowania polowania są fundamentalną podstawą do wszczęcia postępowania. Prowadzący podczas szkolenia wykorzystywali materiał filmowy z tego typu prób blokowania (Kołbaskowo, Spała, etc), a następnie omawialiśmy procedury postępowań na podstawie przytoczonych przykładów. Muszę tutaj również przyznać się, że nasze Koło zostało mocno skarcone przez kolegów prowadzących warsztaty za wycofanie się z drogi sądowej w sprawie próby zablokowania i upublicznienia wizerunku podczas listopadowego incydentu – koledzy znali materiał i stwierdzili, że z góry wygrana sprawa mogła być kolejną w Polsce i przyczyniłaby się znacząco na korzyść PZŁ. 

W przerwie zorganizowana została również degustacja wyrobów z dziczyzny zorganizowana przez rodzinna firmę Provincja. Firma ta,  oprócz samego przetwórstwa dziczyzny, zajmuje się również stawianiem skupów-chłodni w okolicy zainteresowanych Kół.  Mięso, które trafia do takiego skupu, w przypadku kiedy myśliwy pozostawia tuszę na użytek własny i chce wykonać wyroby w wymienionej firmie, wypełnia tylko odpowiednią kartę opisując rodzaj wyrobu. Mięso po tygodniu wraca do niego w formie zamówionych wyrobów, przebadane. Tusze ze skupów trafiają wyłącznie na rynek Polski (nie są eksportowane) i już w niedługim czasie firma rozpocznie współprace z jedną ze znanych sieci marketów. Firma posiada opracowaną technologię przetwórstwa każdego rodzaju mięsa, tego mniej lub bardziej zdatnego na użytek własny. Ponadto zdradzili nam cenną uwagę – tusze większych dzików i pozostałych zwierząt w skupie powinny wisieć zawsze gwizdem do góry ponieważ w przeciwnym razie mięso ulega wtórnemu skrwawieniu i może nawet nie nadawać się do dalszej obróbki.

Szkolenie z satysfakcją uważam za bardzo udane. Powyżej opisałem je w sposób ogólny, ale mam nadzieję, że jego treść będę mógł zaprezentować naszym Koleżankom i Kolegom podczas najbliższego Zgromadzenia Walnego. Jest duża potrzeba tego typu szkoleń szczególnie dla młodych myśliwych, ale również i tych doświadczonych. Pokazują one jak należy sobie radzić w różnych sytuacjach bez późniejszych negatywnych konsekwencji.

Koledzy z Akademii Świadomego Myśliwego organizują również event’y o charakterze myśliwskim m.in. drugą już edycję Extreme Weekend na Poligonie Drawskim, podczas której przez trzy dni będzie okazja do nauki off-road’owej jazdy, jazdy na quadach czy też strzelania na 1000m (dla celów treningowych i podniesienia swoich umiejętności strzeleckich). Poniżej link do wspomnianej imprezy:

http://www.darzbortv.pl/extreme-weekend.html

Wspomniani wyżej koledzy, stając na przeciw nowemu prawu łowieckiemu, postanowiło uruchomić na terenie Szwecji największa zagrodę szkoleniową dla psów myśliwskich – jest to z pewnościa wyzwanie.

Darz Bór!!!

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *